Utočište za plemenite periske
Pinna nobilis Linnaeus, 1758
Plemenita periska
Plemenita periska (Pinna nobilis) endemska je vrsta Sredozemlja koja je od posebnog značaja za morski ekosustav. Kao i ostali školjkaši plemenita periska hrani se filtriranjem (plankton i organske čestice) čime poboljšava kvalitetu vode. Poznato je da filtrira i do 60 L vode na sat. Najveći je školjkaš Sredozemlja i naraste do 120 cm duljine. Pruža skrovište, hranilište i mrijestilište mnogim vrstama (do 35) koje poznajemo pod zajedničkim nazivom epibionti. I nakon ugibanja, ljušture ovog školjkaša čvrste strukture omogućuju kolonizaciju različitih nepomičnih, ali i pokretnih organizama.
Prisutna je i na dubinama od oko 60 metara, ali najbrojnija je na livadama morskih cvjetnica i u zoni plime i oseke, gdje ponekad ostaje djelomično izvan vode.
Zašto je potrebno provoditi akciju zaštite ovog školjkaša?
Pojava masovne smrtnosti plemenite periske (Pinna nobilis) uzrokovana parazitom Haplosporidium pinnae u Sredozemlju predstavlja ozbiljnu ekološku krizu koja je započela 2016. godine. Do 2020. godine ovi su se patogeni nekontrolirano proširili diljem Sredozemlja i zarazili gotovo sve jedinke otvorenog mora, smanjujući populacije za 99.99%.
Uz financijsku pomoć Europske unije akvarijskih kuratora (EUAC), Aquarium Pula sa suradnicima Sveučilišta u Dubrovniku 2019. obavio je terenski rad u podmorju Mljeta, gdje je svjedočio masovnom pomoru plemenitih periski. Takav prizor potaknuo je konzervacijske akcije Aquariuma Pula uz odobrenje Ministarstva te je postao prihvatni centar za oboljele plemenite periske, poznat kao „Plemenito utočište“.
Na temelju iskustava drugih akvarija (Oceanografic Valencia) i stručnjaka (dr.sc. José Tena i dr.sc. Jose Rafael Garcia-March iz IMEDMAR-a) razvijena je prikladna i stručno utemeljena podloga za održavanje plemenitih periski u kontroliranim uvjetima. Idealna temperatura i salinitet, optimalna gustoća jedinki te raznolikost hrane, samo su neki od neophodnih uvjeta za održavanje i osiguranje preživljavanja vrste.
Od 2020. pokreće se nacionalni projekt „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru", koordiniran od strane Zavoda za zaštitu okoliša i prirode iz nadležnog Ministarstva i sufinanciran Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, čiji partner je i Aquarium Pula.
Pokušaj eksperimentalnog uzgoja u kontroliranim uvjetima
U veljači 2024., uz odobrenje talijanske vlade, u Aquarium Pula stiglo je 10 odraslih plemenitih periski iz Venecijanske lagune radi pokušaja mrijesta.
O životnom ciklusu plemenite periske ne zna se mnogo, jer je riječ o zaštićenoj i nekomercijalnoj vrsti na kojoj nije bilo pokušaja uzgoja. Tek otkako je postala kritično ugrožena, neke institucije pokušale su je mrijestiti u kontroliranim uvjetima, no za sada nitko nije uspio zatvoriti životni ciklus. Poznato je da je plemenita periska, kao i neki drugi školjkaši, dvospolac (tzv. sukcesivni hermafrodit), a da bi spriječila samooplodnju, muške i ženske spolne stanice se ne proizvode istovremeno (asinkroni razvoj gameta). Spolno sazrijeva oko druge godine života. Mrijest u prirodi započinje podizanjem temperature vode, najčešće u kasno proljeće, dok je vrhunac mrijesta u ljetnim mjesecima. Životni ciklus plemenite periske dijeli se u tri faze: ličinački, juvenilni i adultni stadij. Ličinke (trohofora, veliger, pediveliger) razvijaju se u planktonu, dok su juvenilne i adultne jedinke pričvršćene za podlogu.
Edukacija i podizanje svijesti javnosti
Aquarium Pula redovito informira javnost o događanjima vezanim za plemenite periske, kako unutar tako i izvan akvarija, putem društvenih mreža te televizijskih i radijskih emisija. Aktivno sudjeluje na skupovima i znanstvenim člancima.
Kratki dokumentarni film iz vlastite produkcije "Plemenito utočište" (2020.), prikazuje aktivnosti i angažman znanstvene zajednice i djelatnika Aquariuma Pula posvećenih očuvanju ove važne morske vrste i njenog ekosustava.
Pogledaj film - Plemenito utočište
Kupi ulaznice za Aquarium Pula, jednostavno i brzo
Istraži plemenite periske u Aquariumu Pula
Kupnjom ulaznice doprinesi očuvanju ovog jedinstvenog školjkaša.