Epidemija i patogeni
Širenje epidemije
U ranu jesen 2016. godine, uz španjolsku obalu, prvi put je otkriven parazit Haplosporidium pinnae, koji je uzrokovao masovnu smrtnost plemenitih periski. Ova situacija izazvala je veliku zabrinutost stručnjaka i javnosti zbog ozbiljnog rizika od izumiranja vrste, što je dovelo do promjene IUCN statusa periske iz kategorije osjetljiva (VU) u kritično ugroženu svojtu (CR). Do 2020. godine parazit se prošitio cijelim Sredozemljem, a istraživanja upućuju da su površinske struje djelovale kao prijenosnik. H. pinnae vrlo je specifičan parazit za ovu vrstu (Pinna nobilis) i ne napada srodne vrste periski iz iste porodice (Pinna rudis i Atrina fragilis). Trenutno nalazimo izrazito nizak broj plemenitih periski u otvorenim vodama, dok su se nešto brojnije populacije zadržale samo u pojedinim lagunama Francuske, Španjolske i Italije.
Poznato je da su paraziti iz roda Haplosporidium pronađeni u različitim vrstama rakova, mekušaca i plaštenjaka još u 19. stoljeću, ali nikada prije nisu zabilježeni u porodici Pinnidae. Smatra se da su klimatske promjene utjecale na dolazak i širenje ovog parazita.
Djelovanje parazita
Haplosporidium pinnae mikroskopski je parazit koji inficira plemenitu perisku, ulazeći u njezino tkivo brzo se razmnožavajući. Najbrojniji je u probavnoj žlijezdi što onemoguće njenu normalnu funkciju te dovodi do izgladnjivanja jedinke. Razmnožavanje parazita započinje pri temperaturi iznad 13,5 °C i salinitetu u rasponu od 36,5 do 39,7 promila.