Jedinica za uzgoj režnjaka ("meduza")
U novootvorenoj jedinici prikazan je uzgoj različitih vrsta režnjaka i drugih želatinoznih organizama, poput rebraša poznatog kao morski orah (Mnemiopsis leidyi).
Aquarium Pula prikazuje petnaestak vrsta meduza te još dvadesetak vrsta polipa. Posjetitelji se mogu upoznati s različitim fazama njihovog životnog ciklusa i prehrambenim navikama.
Što su režnjaci?
Režnjaci, popularno nazvani meduze, su želatinozni planktonski organizmi koji pripadaju koljenu žarnjaka (Cnidaria) te kao i ostali pripadnici tog koljena posjeduju žarne stanice (knidocite). Trenutačno je opisano oko 200 vrsta koje su rasprostranjene u svim oceanima. Većina režnjaka ima složen životni ciklus koji uključuje fazu polipa (nespolna generacija) i fazu meduze (spolna generacija). No neki režnjaci, poput morske mjesečine, javljaju se samo u obliku meduze, a poneki imaju samo oblik polipa. Gotovo svi oblici meduze su planktonski, tj. žive u vodenom stupcu i kretanje im ovisi o gibanju vode. Međutim, vrsta poput obrnute meduze (Cassiopea xamachana) veći dio života provede na dnu mora.
Režnjaci u ekosustavu
Povećani broj režnjaka ukazuje na promjene u ekosustavu uzrokovane prirodnim procesima i/ili antropogenim poremećajima poput klimatskih promjena, prelova, prekomjerne urbanizacije i eutrofikacije tj. nakupljanja hranjivih tvari u vodi. Porast njihovog broja mogao bi imati pozitivnu ulogu u ciklusu ugljika u moru. Kao planktonski organizmi, meduze se hrane organskim česticama iz stupca vode te ugrađuju organski ugljik. Kada uginu, ovi organizmi sakupljaju se na morskom dnu, gdje se njihovo tijelo razgrađuje, oslobađajući ugljik koji se taloži na dnu oceana/mora. Tako meduze sudjeluju u prijenosu ugljika iz vode na morsko dno, što utječe na globalni ciklus ugljika i biokemijske procese u oceanima.