Molimo pričekajte

O radu utočišta za plemenite periske

Prve odrasle jedinke

U lipnju 2019. godine, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike izdalo je dozvolu za sakupljanje zdravih jedinki (33) na pulskom obalnom području te njihovo držanje u kontroliranim uvjetima. Tijekom naredne dvije godine sve jedinke su uginule zbog prisutnosti bakterije Mycobacterium sherrisii.

U 2020. godini pristiglo je još 300 jedinki za koje je kasnije ustanovljeno da su bile zaražene H. pinnae te su u sljedeće dvije godine sukcesivno ugibale. U lipnju 2022. uginula je zadnja odrasla jedinka koja je preživjela 28 mjeseci u ex situ uvjetima. Analize provedene na toj jedinki pokazale su da više nije bila zaražena s H. pinnae, već je utvrđena prisutnost bakterije Mycobacterium sherrisii.

Juvenilne jedinke

Krajem 2020. godine, u sklopu nacionalnog projekta „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru", postavljeni su prvi kolektori za prihvat mlađi periske na 15 lokacija diljem Jadrana. Sakupljena je 41 juvenilna jedinka s 3 lokacije, Omiš, Rovinj i NP Brijuni te su smještene u karantenski odjel Aquariuma Pula. Od tada se svake godine s kolektora sakupljaju juvenilne jedinke i transportiraju u Aquarium Pula. Jedinke se smještaju u prihvatne bazene s posebno pripremljenom morskom vodom, pročišćenom i kontinuirano tretiranom ozonom i UV svjetlom te filtriranom na 1 mikrometar, kako bi spriječili prodor neželjenih mikroorganizama u bazene. Nakon dolaska, jedinke se zadržavaju tridesetak dana na temperaturi do maksimalno 13,5 stupnjeva Celzija, jer je parazit H. pinnae aktivan samo pri višim temperaturama.

Juvenilne jedinke hrane se više puta na dan različitim vrstama jednostaničnih algi, odnosno fitoplanktona, od kojih su najznačajnije: Isochrysis galbana, Tetraselmis suecica, Phaeodactylum tricornutum i Nannochloropsis sp.