Molimo pričekajte

Predavanje „Želatinozni plankton sjevernog Jadrana – utjecaj na ekosustav i mogućnost uzgoja“

Izuzetna nam je čast što smo u srijedu, 10. prosinca, bili pozvani predstaviti dio našeg rada u okviru predavanja „Želatinozni plankton sjevernog Jadrana – utjecaj na ekosustav i mogućnost uzgoja“. Ovo predavanje, drugo u ciklusu, održano je na novom kampusu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. U sklopu programa, naša Klara Mičić prezentirala je rad jedinice za uzgoj želatinoznih organizama Aquariuma Pula poznate kao Jellyfish Lab.

U prvom dijelu predavanja izv. prof. dr. sc. Paolo Paliaga s Fakulteta prirodnih znanosti u Puli prisutne je uveo u svijet želatinoznih organizama, opisujući njihovu strukturu i utjecaj na ekosustave koje nastanjuju, s posebnim naglaskom na načine širenja invazivnih vrsta. Zatim je detaljnije predstavio tri glavne skupine ovih organizama: žarnjake, rebraše i plaštenjake, za svaku navodeći autohtone i alohtone vrste Jadranskog mora, a najviše je pažnje posvetio invazivnom rebrašu morskom orahu (Mnemiopsis leidyi) čiju brojnost i rasprostranjenost proučava već godinama.

U drugom dijelu predavanja posjetitelji su imali priliku saznati više o temi koja je još uvijek velikim dijelom nepoznata, čak i unutar znanstvene zajednice – uzgoju želatinoznog planktona u akvarijskim uvjetima. Klara Mičić, voditeljica ove jedinice, objasnila je važnost pokušaja njihova uzgoja s posebnim naglaskom na konzervacijsku i istraživačku vrijednost. Predstavila je zainteresiranoj publici metode koje koristi tim u Aquariumu Pula te podijelila dosadašnje uspjehe i planove za budućnost.

Događaj je bio veoma dobro posjećen, a publika je svoje zanimanje za temu iskazala i u raspravi nakon predavanja kroz koju su još jedanput uvidjeli važnost dobre komunikacije u znanstvenoj zajednici.

Zahvaljujemo prorektoru Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, izv. prof. dr. sc. Valteru Boljunčiću, te dekanici Fakulteta prirodnih znanosti, izv. prof. dr. sc. Emini Pustijanac na pozivu te predstavljanju predavača.