Sjeverna mora
Arktički pojas definiran je neizdrživom hladnoćom i dramatičnim promjenama između dana i noći. Sjeverna mora poznata su po manjem broju vrsta, no međutim, ova područja podržavaju veliku brojnost riba i beskralješnjaka zahvaljujući jedinstvenoj hranidbenoj mreži, čiji je temelj neizmjerno velika biomasa fitoplanktona, oku nevidljivih mikropskih algi.
(Anarhichas lupus, Linnaeus, 1758)
Morski vuk
Atlantski som, poznat i pod nazivom morski vuk, riba je prepoznatljiva po tijelu sivo-plave boje s poprečnim prugama duž cijelog tijela, velikoj glavi s "tupom" njuškom te ustima iz kojih rastu veliki i oštri zubi. Oštri zubi služe im za razbijanje školjaka, oklopa ježinaca i rakova koji se hrane. Žive u Atlantskom oceanu, na pjeskovitim i stjenovitim supstratima, a mogu narasti do 120 cm i težiti 20-ak kilograma.
Za one koji žele znati više
Smatraju se važnim dijelom oceanskog ekosustava jer čiste dno od raznih vrsta životinja koje se brzo razmnožavaju te ugrožavaju ostale stanovnike hladnih područja, poput zelenog raka te populacija morskih ježinaca. Morski vuk je, uz bakalara, indikator zdravlja hladnih mora.
(Eleginus nawaga, Walbaum, 1792)
Arktički bakalar
Relativno malena vrsta u odnosu na ostale ribe iz reda bakalarki (Gadiformes), a predstavlja jednu od najvažnijih vrsta ribe u svjetskoj prehrani. Osim za jelo, veoma je važna i za proizvodnju jetrenog ulja.
Za one koji žele znati više
Morfološki je sličan atlantskom bakalaru; pacifički bakalar ima veću, plosnatiju glavu te se mrijesti nakon 2 do 3 godine, za razliku od atlantskog koji se mrijesti nakon 8 godina.
(Myoxocephalus scorpius, Linnaeus, 1758)
Arktički škarpina
Pridnena vrsta Sjevernih mora koja obitava među morskim algama na kamenitim dnima s muljem ili pijeskom na dubini od 0 do 450 metara. Poput nekolicine drugih hladnovodnih riba, posjeduje antifriz proteine koji joj omogućuju opstanak na temperaturi nižoj od temperature smrzavanja. Ova vrsta nije otrovna no vrlo lako ju se može zamijeniti s mnogima koje posjeduju toksine, poput morskih paunova.
Za one koji žele znati više
Prema IUCN-u kategoriziran je kao najmanje zabrinjavajuću (LC – Least Concern) vrsta. Potencijalne prijetnje ovoj vrsti su ribolov, iskorištavanje vodenih resursa te industrijski i vojni utjecaj.
Kupi ulaznice za Aquarium Pula, jednostavno i brzo
Istraži bogatstvo života sjevernih mora
Pravni podaci
Aquarium Pula d.o.o.
Verudella 33, Pula, Hrvatska
OIB: 00972615522
VAT ID: HR00972615522
Trgovački sud u Pazinu
MBS 040317288
Temeljni kapital: Temeljni kapital 920.000,00 kuna / 122.104,98 eur uplaćen je u cijelosti
Uprava: Milena Mičić, Zoran Mičić, Matko Mičić
Bankovni računi
Zagrebačka banka d.d. / Zagreb / IBAN: HR3223600001102418665
Helpdesk
info@aquarium.hr
+385 52 381 402
Od 9:00 do 16:00/22:00 (ovisno o sezoni)
Košarica
Klikom na donji gumb, vratite se u webshop i ubacite proizvode u košaricu.